Jak zminimalizować hałas z instalacji wentylacyjnych?
Hałas należy do niepożądanych elementów, których chcemy się pozbyć. Warto wiedzieć, z czego wynika, jeśli dochodzi z wentylacji oraz w jaki sposób go zwalczyć.
Hałas z wentylacji – przyczyny
Wymiana powietrza to podstawa. Jednak w jej toku dochodzi do powstania dźwięku, którego fale nakładają się i powstaje hałas. Swoją podstawę ma więc w ruchu powietrza, gdy mowa jest o rozwiązaniach grawitacyjnych oraz pracy urządzeń, gdy jest to rozwiązanie mechaniczne. Firma A-TEC oferuje instalacje wentylacyjne oraz rozwiązania, które ukierunkowane są na całkowite wyciszenie hałasu. Odpowiedniej jakości wentylatory oraz właściwie zaprojektowane przewody nie wymagają specjalnych działań. Warto więc od początku zainwestować nieco więcej, aby później nie mieć takiego problemu.
Jak wyciszyć hałas z instalacji wentylacyjnej?
Wyciszenie wentylacji wentylacyjnej nie jest dużym problemem, jeśli powstaje nowy budynek. Należy dobrać odpowiednią średnicę przewodów, które pozwolą na przepływ powietrza o prędkości nie większej niż 4 m/s. Pomiędzy nawiewem i wywiewem (anemostaty) musi być odległość rzędu 3-4 metrów. Przepływ powietrza powinien spotykać jak najmniejsze opory. Należy ponadto dążyć, do zmniejsza ciśnienia w anemostatach. Warto ponadto wykorzystywać tłumiki nawiewne oraz unikać montowania np. rekuperatora w pobliżu sypialni. Tym, co warto i można stosować również w przypadku już istniejących instalacji, są izolacje akustyczne. Wykonuje się je z odpowiednich materiałów, które charakteryzują się wysoki wskaźnikiem pochłaniania hałasu. Wygłuszenie mechaniczne jest to jeden z podstawowych kroków, które można podjąć w przypadku zniwelowania natężenia dźwięku. Domontowanie wspomnianych tłumików do bieżącej instalacji jest również dobrym kierunkiem na minimalizowanie hałasu z instalacji wentylacyjnej. Warto mieć także na uwadze serwisowanie urządzeń, które po czasie eksploatowania po prostu pracują o wiele głośniej.