Gdzie mają zastosowanie kurtyny powietrzne?
Kurtyna powietrzna to niesamowity wynalazek, dzięki któremu można bardzo łatwo pokonać problem zmian temperatury pomieszczenia na skutek częstego otwierania drzwi. Urządzenie to jest doceniane w dziesiątkach gałęzi przemysłu, jak i w wielu innych środowiskach. Gdzie dokładnie się przydaje i jak działa kurtyna powietrzna? Poniżej dokładnie omówiliśmy ten temat!
Jak działają kurtyny powietrzne?
Choć urządzenie samo w sobie nazywa się kurtyną powietrzną, to dopiero wytwarzany przez nie strumień powietrza można opisać w ten sposób. Kurtynę bowiem umieszcza się nad drzwiami, a urządzenie wydmuchuje silnie sprężone powietrze w kierunku podłogi. W ten właśnie sposób powstaje „kurtyna powietrzna”, czyli swego rodzaju wietrzna bariera. Jej celem jest zatrzymanie powietrza, które mogłoby się dostać do wnętrza po otwarciu drzwi. Dzięki temu temperatura w danym wnętrzu nie ulega żadnym zmianom, gdyż powietrze z pomieszczenia nie miesza się z powietrzem z zewnątrz. Oczywiście, człowiek może bezproblemowo przejść przez powietrzną kurtynę.
W jakich miejscach sprawdzi się dobra kurtyna powietrzna?
Kurtyny powietrzne są cenione w magazynach przemysłowych, gdzie materiały często muszą być przechowywane w bardzo niskich lub wysokich temperaturach. Takie pomieszczenia trzeba ciągle klimatyzować, bądź w inny sposób kontrolować ich temperaturę, co wiąże się z ogromnymi kosztami. Koszty te zwykle rosną o kilkadziesiąt procent, właśnie przez zmiany temperatur, które powoduje częste otwieranie drzwi. Dlatego kurtyna powietrzna znacznie redukuje koszty używania klimatyzacji, dzięki czemu taka inwestycja szybko się zwraca. Oczywiście, dobra kurtyna powietrzna zmniejsza koszty eksploatacji systemów ogrzewania i chłodzenia, niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu się ją stosuje.